close
uk
Який насос вибрати для системи автополиву?

Який насос вибрати для системи автополиву?

calendar 25.07.2022
eye 96
Статті

Зміст:

 • Що таке автополив
 • Як працює автополив
 • Як вибрати насос для автополиву
 • Як зробити автоматичний полив на ділянці
 • Як розрахувати систему автоматичного поливу
 • Що таке автополив

  Перед тим як братися до вибору техніки, важливо розібратися, що таке автополив. Така система зрошення включає насос, шланги для доставки води до місця зрошення та розподільне обладнання (клапани, спринклери, дощувачі, крапельні шланги). Додатково рекомендується встановити автоматику, яка відповідатиме за захист насоса, його включення/вимкнення у певний проміжок часу. Це зведе вашу участь у поливі ділянки до мінімуму.

  Часто насос необхідний навіть за наявності водопостачання: напір у загальній системі іноді виявляється недостатнім для обслуговування автоматичного зрошення. Крім того, споживання води при поливі може бути занадто великим для централізованої мережі, якщо йдеться про ділянку середньої або великої площі.


  Як працює автополив

  Запитуючи про те, як вибрати автополив, варто розібратися в принципі функціонування системи. Насос подає рідину з обраного вами джерела по шлангах, під дією тиску рухливі елементи зрошувачів (якщо вони передбачені конструкцією) починають обертатися, розбризкуючи воду в радіусі до 15 м. Використовуючи автоматику, можна встановити таймер, який дозволить починати та закінчувати полив до встановлення спеки/ настання ночі. Розуміючи, як працює автополив газону, можна перейти до вибору головного елемента – насоса.

  Як вибрати насос для автополиву

  Вирішуючи, як підібрати насос для автополиву, слід врахувати низку важливих факторів.

  • Джерело води. Це може бути централізований водогін, криниця, накопичувальний бак або навіть свердловина. Для всіх варіантів, окрім останнього, підійде поверхневий насос. У свердловини традиційно встановлюють занурювальні насоси, оскільки вони мають достатню підйомну силу.
  • Максимальне споживання води. У своїх розрахунках виходячи з того, що на кожен квадратний метр ґрунту рекомендується використовувати 5-6 л щодня.
  • Оптимальний натиск. Орієнтуйтесь на параметри, вказані виробником вибраного розподільчого обладнання. Для форсунок стандартних зрошувачів напір має становити 2,5-4 бар. Це гарантує полив території, зазначеної у паспорті обладнання.
  • Втрати тиску. Щоб визначити, який насос є кращим для автополиву, врахуйте зниження напору, пов'язане з висотою підйому води, довжиною шлангів, числом поворотів магістралі, особливостями рельєфу.
  • Тип та кількість дощувальників. Пропускна здатність форсунок повинна вистачати на те, щоб полити ділянку за 1-2 години. Тому відповідь на питання про те, як вибрати насос для автополиву, буде досить простою – так, щоб помпа забезпечувала належну продуктивність для всіх зрошувачів. Дощувачі при цьому поєднують у групи з приблизно рівним споживанням води.

  Зверніть увагу, що насосна станція призначена для домашньої системи водопостачання та не підходить для автоматичного поливу. Справа в тому, що зрошення вимагає, щоб помпа викладалася «на повну», тому автоматика для неї працює за іншим принципом.

  Як зробити автоматичний полив на ділянці

  Якщо вас цікавить, як зробити автополив на ділянці, всі майбутні роботи можна розділити на три великі етапи.

  1. Проектування. Потрібно скласти план ділянки (в масштабі) для наочності. Визначтеся з джерелом води, позначте точки підключення до нього, підберіть дощувачі, труби та клапани з урахуванням їхньої пропускної спроможності, розрахуйте оптимальні характеристики помпи та автоматики для насоса.
  2. Монтаж. Етап включає встановлення насоса, укладання труб, шлангів для поливу, підключення клапанів, дощувачів, форсунок, під'єднання системи. управління. Для успішного монтажу зрошувальної системи бажано мати навички облаштування водопроводу.
  3. Пусконалагодження. Після завершення установки варто визначитися, як налаштувати автополив: систему включають та тестують у різних режимах, виявляють та ліквідують можливі протікання, несправності, регулюють кути нахилу форсунок. Якщо перед вами стоїть питання, як зробити автоматичний полив у теплиці, етапи робіт будуть тими ж, але часу і праці знадобиться значно менше через невелику площу парника.


  Як розрахувати систему автоматичного поливу

  Щоб розрахунки були вірними, почніть зі складання плану-ескізу ділянки. Робити це можна на комп'ютері або по-старому — на міліметрівці. Найбільш зручний масштаб 1 см на 1 м (1:100). Нанесіть план всі будівлі, доріжки, озеленені ділянки. Позначте розташування дерев, кущів та інших об'єктів (наприклад, альпійської гірки) — усі вони вплинуть на розміщення спринклерів.

  Щоб швидше вирішити питання, як розрахувати автополив, позначте точки підключення до води. Для централізованого водопроводу може знадобитися підвищуючий насос, підібраний з урахуванням середнього тиску та доступного об'єму води. Якщо забір рідини здійснюється з колодязя або свердловини, основним параметром буде ресурс джерела. Незалежно від обраного варіанта, слід врахувати діаметр труби, що підводить — від нього безпосередньо залежить пропускна здатність системи.

  Діаметр труби, мм Швидкість потоку, м/с Споживання води, м3/год
  25 3,1 3,87
  32 3 6,28
  40 3,1 10,13
  50 3,1 15,91

  Якщо ви використовуєте трубу іншого діаметра, її характеристики легко подивитися у документації виробника. Фактична пропускна спроможність буде нижчою через втрати тиску на шляху до дощувачів, тому кубометри/годину ділимо на коефіцієнт 1,5.

  Якщо вас цікавить, як розрахувати систему автоматичного поливу, яка буде по-справжньому ефективна, уважно підбирайте тип та модель розподільчого обладнання. Дощувачі можуть забезпечувати розпилення води круговою або прямокутною траєкторією, а крапельні шланги зволожать ділянку будь-якої форми. Головне правило - не розташовувати різні типи розподільників в одній зоні. Їх сукупне споживання не повинно перевищувати параметри труби, що підводить, а траєкторії поливу краще дублювати.

  Підбираючи насос для свердловини, колодязя, віддавайте перевагу сучасним вихровим або відцентровим моделям: вони надійні та довговічні. Щоб отримати оптимальні показники тиску та продуктивності, орієнтуйтеся на технічні вимоги форсунок, що використовуються на ділянці, а також пропускну здатність труби, що доставляє воду від помпи. Вибираючи відцентровий насос або помпу іншого типу, додайте до розрахункових характеристик 20%, це виключить роботу обладнання на знос.

  Відповідаючи на питання про те, як зробити автоматичний полив газону, варто згадати автоматику для помпи. Вам знадобиться реле тиску, контролер для захисту від сухого ходу (іноді інтегрований безпосередньо в насос), манометр, датчик погоди для економії води під час дощу та таймер, якщо планується вмикати/вимикати систему без вашої участі.

  Вам також може бути цікаво
  Щоб підтримувати стабільний тиск у системах водопостачання різних типів, застосовується гідроакуму

  Статті

  calendar 05.12.2021
  eye (2537)
  Після проведення бурових робіт і облаштування свердловини, наступним на черзі постає питання автомат

  Все про насоси

  calendar 01.04.2019
  eye (1674)
  Вибір типу насоса залежить від безлічі параметрів. Необхідні вихідні дані: Діаметр обсадної колони

  Все про насоси

  calendar 03.05.2019
  eye (1477)