close
uk
Який глибинний насос краще: шнековий чи відцентровий?

Який глибинний насос краще: шнековий чи відцентровий?

calendar 25.07.2022
eye 184
Статті

Зміст:

 • Навіщо потрібний глибинний насос
 • Принцип дії відцентрових насосів
 • Принцип дії шнекових насосів
 • Висновки
 • Навіщо потрібний глибинний насос

  Глибинний насос — пристрій, призначений для доставки води зі свердловин та колодязів. Правильно підібрана помпа легко підтримує робочий тиск в системах стандартного або автоматичного поливу, домашнього водопроводу. Такий насос незамінний для джерел, розташованих понад 8 м нижче рівня грунту. Усього існує три різновиди глибинних помп: відцентрові, шнекові та вихрові. Останні використовуються рідко через складну конструкцію, схильну до несправностей. Розглянемо докладніше, яка різниця між шнековим та відцентровим насосом, який варіант вибрати для дому, дачі.

  Принцип дії відцентрових насосів

  Центробіжний насос — занурювальний помпа циліндричної форми. Окремі моделі мають діаметр всього 3-4 дюйми, тому чудово підходять для побутових свердловин. Колодязні відцентрові помпи дещо ширші та коротші, оскільки створені з урахуванням особливостей джерела води. У герметичному корпусі змонтовано електричний двигун із приводом, одне або кілька робочих коліс із лопатями, механічний фільтр. Завдяки клапану зворотного ходу після відключення насоса вода не стікає із водопровідної системи назад у свердловину.

  Під час запуску помпи вал разом з робочими колесами починає швидко обертатися, створюючи всередині корпусу відцентрову силу. У центральній частині конструкції формується зона низького, а по краях високого тиску. Це забезпечує всмоктування води через отвір унизу пристрою та її викид через верхній патрубок. При цьому гарантується стабільний високий тиск. Відцентрова сила має велику потужність, що забезпечує вражаючий ККД насоса, що становить близько 96%. Це означає, що практично вся енергія, витрачена на обертання валу, перетворюється на напір водяного стовпа. Опускати таку помпу можна на глибину 5 м від дзеркала води. Тобто, якщо до поверхні рідини у свердловині 50 м, насос дозволяється занурити на 52-55 м. У цьому випадку занурення не вплине на параметри герметичності корпусу. При нижчому або високому розташуванні щодо дзеркала води, виробник не зможе дати гарантії справної роботи обладнання, а у разі поломки не прийме обладнання для безкоштовного ремонту/заміни.

  Розташовувати пристрій впритул до дна не рекомендується: незважаючи на вбудований фільтр, в насос можуть проникати піщинки та інші забруднення. Саме відцентрові моделі швидко виходять із ладу, якщо змушені перекачувати недостатньо чисту воду. Це одна з небагатьох вимог, яку потрібно дотримуватись, щоб обладнання працювало без поломок довгі роки.

  Тип насоса Переваги Недоліки
  Центробіжний Висока продуктивність Вартість на 30–40% вища за шнекові насоси
  Низький рівень шуму Чутливість до механічних забруднень (завись піску, мулу, глини)
  ККД близько 90–95%
  Великий вибір моделей за потужністю
  Мало енергоспоживання
  Універсальність (є моделі для свердловин та колодязів будь-якої глибини, включаючи артезіанські джерела)

  Принцип дії шнекових насосів

  Шнековий насос зовні схожий на відцентровий: циліндр із нержавіючої сталі, у верхній частини якого розташований моторний відсік, а нижній — водозабірна частина. Проте робоча деталь такої помпи має вигляд металевого гвинта, вкладеного у відповідну формою порожнину статора. При запуску шнек починає швидко обертатись, завдяки чому у верхній частині конструкції створюється зона розрідженого тиску. Вода всмоктується знизу і на момент досягнення вихідного патрубка набирає необхідну швидкість.


  Тиск в системі виходить стабільним, але не таким потужним, як у випадку з відцентровим насосом. Це з нижчим коефіцієнтом корисної дії конструкції. З цієї ж причини шнекове обладнання не підходить для джерел води глибше 30 м. Цілісний гвинт, що використовується як робочий елемент, не так чутливий до абразивного впливу зважених у воді частинок, як крильчатка (навіть з відкритими лопатями). Це дозволяє пристрою без скорочення терміну служби перекачувати рідину із деякою кількістю забруднень. Вирішуючи, який глибинний насос кращий за шнековий або відцентровий, варто неупереджено розглянути особливості цієї групи.

  Тип насоса Переваги Недоліки
  Шнековий Менш чутливий до якості води, може перекачувати рідину з піщинками, частинками глини та мулу ККД на 20-30% нижче в порівнянні з відцентровими насосами
  Варто дешевше за аналогічну відцентрову модель Має більшу вагу та розміри
  Низький рівень вібрації та шуму Відсутнє регулювання обсягу рідини, що пропускається
  Рівномірний тиск у трубопроводі Підходить для свердловин та колодязів не більше 30 м у глибину

  Висновки

  Вирішуючи, який насос вибрати для свердловини шнековий або відцентровий, спирайтеся на технічні особливості обладнання обох типів.

  Встановити відцентрову модель раціонально за наявності низки умов.

  • Насос потрібний для повсякденного використання.
  • Потрібне стабільне водопостачання для всього будинку, тому натиск і потужність дуже важливі.
  • Свердловина має глибину 30 м і більше.
  • Вода у джерелі чиста, без механічних домішок.
  • Бюджет дозволяє витратити на свердловинне обладнання трохи більше.

  Розмірковуючи про те, який насос надійніший, багато дачників роблять вибір на користь шнекової моделі. Хоча вона використовує електрику не так ефективно, споживає більше енергії, її встановлення оптимальне за певних умов.

  • Глибина джерела не перевищує 30 м.
  • Насос використовується сезонно, в основному для поливу городу, тому потреби в сильному натиску та великій кількості води немає.
  • У воді присутня завись піску, мулу, частинки ґрунту.
  • Бюджет на купівлю помпи дуже обмежений.

  Зверніть увагу, що обидва види насосів не можна включати без доступу до води - вона виступає своєрідним мастильним та охолоджуючим матеріалом. Навіть короткочасне підключення до мережі для перевірки може стати причиною швидкої поломки. Однак відцентрові насоси мають вбудований захист від сухого ходу. А ось до шнекових часто доводиться докуповувати відповідну автоматику. Крім того, перед придбанням помпи важливо розрахувати дебіт свердловини/криниці, щоб унеможливити занадто часті спрацьовування захисту або вихід обладнання з ладу (якщо економія торкнулася додаткового реле).

  Як шнекові, так і відцентрові моделі мають свої переваги. Це означає, що рішення про те, який насос для свердловини краще, залежить від потреб і очікувань покупця, параметрів джерела води, для якого купується помпа. Наш короткий огляд допоможе вибрати найкращий варіант для забезпечення вашого будинку та ділянки водою!

  Вам також може бути цікаво
  Щоб підтримувати стабільний тиск у системах водопостачання різних типів, застосовується гідроакуму

  Статті

  calendar 05.12.2021
  eye (2840)
  Після проведення бурових робіт і облаштування свердловини, наступним на черзі постає питання автомат

  Все про насоси

  calendar 01.04.2019
  eye (1862)
  Вибір типу насоса залежить від безлічі параметрів. Необхідні вихідні дані: Діаметр обсадної колони

  Все про насоси

  calendar 03.05.2019
  eye (1607)