close
uk
Як вибрати опалення дачі та приватного будинку

Як вибрати опалення дачі та приватного будинку

calendar 12.06.2021
eye 37
Статті

Зміст:

 • Особливості водяного опалення
 • Переваги та недоліки
 • Особливості електричного обігріву
 • Плюси та мінуси
 • Особливості пічного обігріву
 • Переваги та недоліки
 • Правильність вибору системи обігріву
 • У більшості випадків люди розглядають дачу як місце для відпочинку влітку. Проте в мегаполісах багато хто мріє мати заміський дачний будиночок, куди можна було б поїхати будь-якої пори року, щоб відволіктися від міської суєти та важких трудових буднів. Це особливо стосується людей, які мешкають у квартирах.

  У нашій країні більше 6-7 місяців на рік ночі є досить холодними, через що проживання на дачі з осені до весни є дискомфортним і навіть небезпечним для здоров'я. З цієї причини власники заміських ділянок часто замислюються, як облаштувати опалення на дачі, щоби можна було відправитися на відпочинок на цілі вихідні або тривалі зимові свята.

  Існує кілька сучасних варіантів, як обігріти маленький дерев'яний або цегляний будиночок за містом. Пропонуємо розглянути особливості, переваги та недоліки кожного способу, що дозволить зрозуміти, яке опалення вибрати саме у вашому випадку.

  Особливості водяного опалення

  Вода вважається унікальним теплоносієм, що добре накопичує і віддає тепло. Тому водяні опалювальні комплекси є найбільш поширеними. До складу системи обігріву входять такі компоненти:

  • казан; труби;
  • радіаторні батареї;
  • розширювальний бак;
  • циркуляційний насос (встановлюють у разі потреби);
  • запірна арматура, датчики витоку та ін.

  Котельний агрегат забезпечує нагрівання води, яка циркулює по трубах та подається на радіатори. Тут рідина віддає тепло, що виділяється в навколишній простір, що сприяє обігріву повітря в приміщенні. Віддавши тепло, вода, що остигнула, повертається назад у котел. Під час нагрівання рідини відбувається розширення. Щоб теплоносій не розірвав труби та радіатори, опалювальний комплекс містить розширювальний резервуар.

  В системі може забезпечуватися два способи циркуляції теплоносія за контуром;

  • Природний. І тут рух води відбувається самостійно завдяки розширенню. Для полегшення мимовільної течії слід грамотно підбирати та розташовувати елементи опалення. Так, котли слід ставити на максимально низькому рівні (краще рішення – встановлення у підвалі). Радіатори потрібно мати вище, тому труби розміщуються під деяким кутом.
  • Примусова. Така циркуляція передбачає встановлення окремого насоса, який «жене» рідкий теплоносій трубопроводом. При цьому казан можна ставити на будь-якому рівні щодо радіаторних батарей. Примусовий метод циркуляції вважається більш ефективним, що забезпечує швидке опалення дачі.

  Підключення труб опалювального контуру також виконується із застосуванням двох схем: послідовної (однотрубної) або паралельної (двотрубної). У першому випадку теплоносій поступово переміщається всіма батареями, через що наступні радіатори набагато холодніше, ніж попередники. Цю схему застосовують лише для невеликих дач.

  Якщо потрібно обігрівати великі будиночки, то використовують паралельне підключення. До всіх радіаторів підводиться дві труби: подача та обратка. Перша призначена для доставки гарячої води, а друга — для повернення теплоносія, що остигнув, в котел.

  Для водяної системи опалення дачного будинку можуть застосовуватися різні види котлів, які поділяються по паливу на газові, електричні та твердопаливні. Нерідко ці агрегати вже мають вбудований циркуляційний насос, але іноді доводиться купувати нагнітач тиску окремо.

  Особливості водяного опалення

  Переваги та недоліки

  Водяний спосіб обігріву дачних будиночків має такі плюси:

  • вода є загальнодоступним та якісним теплоносієм;
  • відсутність пилу у приміщенні;
  • відсутність шуму під час циркуляції трубами;
  • можливість регулювання температури в окремих кімнатах під час використання двотрубної системи.

  Але є цей спосіб і свої мінуси:

  • витратний монтаж (особливо за великої площі будинку);
  • необхідність зливу води або додавання антифризу на зиму, щоб уникнути лопання труб;
  • корозія внутрішньої поверхні труб, накопичення опадів, погіршення роботи комплексу з часом, що усувається шляхом чищення;
  • можливі ризики протікання;
  • відносно повільне прогрівання повністю холодної дачі;
  • для монтажу потрібно робити отвори у стінах.

  Особливості електричного обігріву

  Нерідко електрика використовується для облаштування допоміжного обігріву житлових будинків та квартир, а на дачах його все частіше використовують сьогодні як основне джерело тепла. Крім котлів, що живляться від електрики, також можуть використовуватись конвектори, інфрачервоні пристрої обігріву, тепла підлога (кабелі, мати, плівка).

  Електричні конвектори оснащуються вбудованими нагрівальними елементами, які забезпечують прогрівання повітря та його подальшу подачу до приміщення через спеціальні отвори. Найчастіше ці пристрої обладнуються вентилятором, що прискорює циркуляцію повітря. Конвектори характеризуються автоматичною роботою – власнику дачі потрібно просто встановити певний температурний режим. Такі прилади обігріву бувають підлоговими, настінними та внутрішньопідлоговими. Останні бажано розміщувати під вікнами — тепле повітря, що сходить, завадить проникненню холоду з вулиці.

  Якщо говорити про інфрачервоні обігрівачі, то в них відбувається перетворення електроенергії на теплову, при цьому відбувається нагрівання не повітря, а предметів, на які потрапляють ІЧ промені. Тепла підлога є електричними кабелями або ІЧ плівкою, які розкладаються під покриття для підлоги по вільній площі приміщення (за винятком місць під меблями, обладнанням тощо), що сприяє нагріванню поверхні. Цей вид опалення дачного будинку є комфортним і корисним для здоров'я, оскільки люди ступають ногами на приємну, теплу підлогу. Проте повністю обігріти дачу кабелем, матами або плівкою під покриття буде досить дорого (особливо в зимовий час).

  Особливості електричного обігріву< /p>

  Плюси та мінуси

  Опалення дачного будинку електрикою має низку незаперечних переваг:

  • легкість та швидкість монтажу;
  • відсутність необхідності використовувати громіздке обладнання;
  • немає потреби отримувати дозволи (як у випадку з газом);
  • швидкість нагрівання приміщення;
  • робота в автоматичному режимі;
  • легкість підключення на вже збудованій дачі (при укладанні теплої підлоги потрібно демонтувати підлогове покриття).

  Серед недоліків цього рішення варто виділити дорожнечу, відключення обігріву за відсутності подачі електроенергії, суттєве підвищення навантаження на проводку, висока потужність опалювальних приладів (часто є проблемою для дачних селищ з обмеженням електропостачання).

  Особливості пічного обігріву

  Використання електричних опалювальних пристроїв не можна назвати економічним, а підвести газ не завжди вдається у віддалені заміські ділянки. З цієї причини відмінною альтернативою і єдиним можливим варіантом часто стає пічний спосіб обігріву. Печі використовуються в житлових будинках протягом тисячоліть, тому цей варіант вважається надійним та перевіреним. Існує велика кількість видів печей, що полегшує вибір опалення для дачі. Деякі моделі служать твердопаливними котлами та застосовуються для водяного трубного обігріву.

  Принцип роботи наступний: у робочій камері відбувається згоряння палива, що сприяє нагріванню стін печі, а вони вже віддають тепло приміщенню. Як правило, окремі опалювальні агрегати виконують з чавуну або нержавіючої сталі, можна також зводити печі з вогнетривкої цегли. Щоб підтримувати комфортну температуру на дачі, у випадку з цегляними спорудами необхідно щонайменше 2 протопки на день. Якщо говорити про сталеві та чавунні печі, які остигають швидше, то потрібно 3–6 протопок на добу. Як тверде паливо може використовуватися кам'яне вугілля, деревні поліна, паливні палети або брикети.

  Особливості пічного обігріву< /p>

  Переваги та недоліки

  Обігрів дачного будинку грубкою характеризується автономністю (відсутня залежність від газу та електроенергії), універсальністю (відмінний варіант для дач, куди приїжджають тільки на вихідні), можливістю додатково готувати їжу. Але пічний опалення має серйозні мінуси:

  • потрібно багато місця для зберігання твердого палива;
  • цегляна піч досить масивна;
  • необхідно робити спеціальний димар;
  • відносно низька ефективність обігріву;
  • прогрів тільки стін та кімнат, розташованих або стикаються з піччю.

  Правильність вибору системи обігріву

  Думаючи над тим, яке опалення краще зробити у приватному будинку, необхідно враховувати наявність централізованих комунікацій (газ, електрику, вода) площа будівлі, матеріал стін, частоту відвідування дачі. Для цегляних будівель відмінним рішенням вважається водяний або пічний варіант. Для дерев'яних дачних будиночків краще вибрати водяний обігрів, а за невеликої площі та відсутності проблем з електроживленням - електричні конвектори, тепла підлога.

  Вам також може бути цікаво
  Після проведення бурових робіт і облаштування свердловини, наступним на черзі постає питання автомат

  Все про насоси

  calendar 01.04.2019
  eye (385)
  Вибір типу насоса залежить від безлічі параметрів. Необхідні вихідні дані: Діаметр обсадної колони

  Все про насоси

  calendar 03.05.2019
  eye (338)
  У самостійній установці системи немає нічого складного. Потрібно тільки дотриматися інструкції та з

  Статті

  calendar 24.10.2016
  eye (296)