close
uk
Як вибрати автоматику для насосу?

Як вибрати автоматику для насосу?

calendar 04.07.2022
eye 111
Статті

Зміст:

 • Що таке автоматика для насоса
 • Типи автоматики для насосів
 • Принцип роботи автоматики
 • Як підібрати автоматику для насоса
 • Як підключити автоматику
 • Основні несправності
 • Висновки
 • Насос – неодмінний атрибут автономної системи водопостачання. Однак таке обладнання дуже чутливе до стрибків напруги, гідроударів, сухого ходу та перегріву. Чи можна уникнути поломки помпи через такі неприємності?

  Що таке автоматика для насоса

  Розберемося, що таке автоматика для насоса. Це спеціальне обладнання, що дозволяє оптимізувати роботу помпи, захистити її від перевантажень та суттєво продовжити період експлуатації. Крім того, комплекс автоматики підтримує стабільний напір у трубопроводі, роблячи систему водопостачання дійсно зручною для споживача, безпечною для побутової техніки (котла, колонки, пральної та посудомийної машин). Додаткове обладнання дозволяє перетворити звичайний насос на справжню насосну станцію!


  Типи автоматики для насосів

  Існує кілька типів насосної автоматики, кожен із яких відіграє особливу роль у підтримці стабільної роботи водопроводу в цілому та насоса зокрема.

  • Реле тиску. Дозволяє налаштувати інтервал показників, у якому спрацьовуватиме помпа. Як тільки тиск опуститься до заданого рівня, реле включить насос, а після досягнення встановленого порога відключить. Такі пристрої випускаються у двох основних варіантах: механічному (на пружині, що розмикає контакти) та електронному.
  • Контролер потоку. Прилад контролює рух рідини у трубі. Як тільки в будинку відкривається кран або пральна машина починає набирати воду, пристрій вмикає насос.
  • Реле сухого ходу. Покликано захистити помпу від роботи вхолосту, яка згубно впливає на вузол, що перекачує. Пристрій вимикає насос, якщо в трубі немає води або тиск опускається нижче критичної позначки.
  • Частотний перетворювач. Захищає обладнання від стрибків в електромережі, плавно регулює роботу помпи залежно від обсягу води, що споживається. При відкритті одного крана насос запуститься на мінімальних оборотах. Якщо споживання води збільшується, зміниться режим функціонування гідровузла.

  Всі ці пристрої можна купити та встановити окремо, але найбільш компактним сучасним рішенням буде багатофункціональний електронний контролер тиску. Такий пристрій об'єднує всі ці або тільки необхідні вам опції (залежно від моделі). Скорочений функціонал може бути актуальним, наприклад, якщо насос має вбудований захист від сухого ходу.


  Принцип роботи автоматики

  Щоб зрозуміти, як працює автоматика для насоса, необхідно врахувати функціонал кожного елемента. Реле, що відповідають за тиск і контроль потоку, замикають контакти живлення помпи, коли показники системи знижуються до заданого рівня або здійснюється перший пуск. Далі оберти насоса регулюються залежно від інтенсивності споживання води. Коли тиск у системі досягає максимально заданого значення та вирівнюється (що відповідає припиненню використання водопроводу), контакти розмикаються.

  Багатофункціональні системи також мають опцію антициклічності, перезапуску насоса, каскадний режим роботи, зворотний клапан, індикацію та можливість налаштування, хоча принцип роботи автоматики для насоса залишається таким же. Вибираючи електронний блок керування із вбудованою діафрагмою, можна обійтися без встановлення розширювального бака. Хоча досвід показує, що для повноцінного гасіння гідроударів хоча б невелика резервна ємність має бути.


  Як підібрати автоматику для насоса

  Визначити, як вибрати автоматику для насоса, безпосередньо допоможуть параметри вашого пристрою. Злагоджена робота всіх елементів системи багато в чому залежить від відповідності показників. Щоб швидко зрозуміти, яка автоматика для насоса краща, спирайтеся на кілька ключових факторів:

  • максимальна потужність насоса в кВт — найчастіше зустрічаються моделі, розраховані на обслуговування помп 0,75–7,5 кВт;
  • показники електромережі — враховуйте вимоги до максимального струму (в Амперах) та напруги;
  • виробник — віддавайте перевагу оригінальній продукції відомих марок (Coelbo, Pedrollo, Italtecnica тощо).

  Запитуючи про те, як підібрати автоматику для насоса, зверніть увагу, що найпростіші моделі мають механічний пристрій, тобто не вимагають живлення від мережі або батарейок. Це робить їх практичнішими, але електронні варіанти приваблюють точністю та функціоналом. Фахівці називають механічні контролери автоматикою першого покоління, електронні прилади – автоматикою другого покоління, а варіанти із перетворювачем частот – третього. Знання градації спростить підбір та пошук оптимального рішення. Ця пам'ятка дозволить самостійно визначитись, яку автоматику вибрати для насоса.

  Як підключити автоматику

  Після купівлі всього необхідного обладнання постає питання про те, як підключити контролер тиску. Для цього використовується штуцер на три чи п'ять виходів. До нього підключають блок автоматики, домашній трубопровід та клапан для відведення води у накопичувальний бак. За наявності п'яти відгалужень можна встановити окремий манометр, додаткове реле, яке не входить до стандартного блоку управління.

  Якщо вас цікавить питання, як відрегулювати автоматику для насоса самостійно, зверніть увагу, що максимальний та мінімальний (при якому насос буде включатися) тиск повинен відрізнятися не менше ніж на 0,8 бара. Інакше реле вимикатиме помпу навіть при нормальному режимі експлуатації. Також важливо простежити, щоб тиск найвищої точки подачі був нижчим за показники, необхідні для включення станції.


  Основні несправності

  Існують типові несправності автоматики для насоса — проблеми, які найчастіше виникають. Знаючи про них, легко запобігти поломці.

  • Окислення контактів. Часто накопичувальний бак і вузол автоматики розташовуються в умовах підвищеної вологості, при недостатній ретельній ізоляції контактів може виникнути іржа.
  • Засор гідравлічного блоку або мембранного відсіку. Якщо механічний фільтр відсутній або підібраний неправильно, всередину обладнання можуть потрапляти пісок, іржа та інші частинки.
  • Помилкові установки. Якщо показники спрацьовування насоса неправильно виставлені, автоматика може перешкоджати роботі помпи або швидко вийти з ладу через надмірне навантаження. Має значення та правильність встановлення: якщо ви не впевнені у власних силах з цього питання, краще скористатися послугами майстра.

  Висновки

  Отже, щоб зробити правильний вибір, необхідно визначитися з типом пристрою: це може бути просте реле тиску або сучасне комплексне рішення. Додатково зважте на показники насоса та електричної мережі. Також візьміть до уваги фактори, через які поломки контролера та самої помпи виникають найчастіше. Знаючи, що таке блок автоматики для насоса і як він працює, розібратися в характеристиках представлених на ринку моделей набагато простіше. Якщо сумніви залишаються або просто хочеться перестрахуватися, зверніться до фахівців нашого онлайн-магазину за консультацією!

  Вам також може бути цікаво
  Щоб підтримувати стабільний тиск у системах водопостачання різних типів, застосовується гідроакуму

  Статті

  calendar 05.12.2021
  eye (2537)
  Після проведення бурових робіт і облаштування свердловини, наступним на черзі постає питання автомат

  Все про насоси

  calendar 01.04.2019
  eye (1676)
  Вибір типу насоса залежить від безлічі параметрів. Необхідні вихідні дані: Діаметр обсадної колони

  Все про насоси

  calendar 03.05.2019
  eye (1477)